اخبار سفیر آبی آرام

اطلاع رسانی خدمات و محصولات

Telemarketing یا اطلاع رسانی خدمات و محصولات یک استراتژی بازاریابی مستقیم است که شامل ارتباط با مشتریان از طریق تلفن است. بازاریابی تلفنی یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی مدرن است زیرا بسیاری از سازمان‌های شناخته شده از این روش برای فروش از راه دور استفاده می‌کنند. زمینه‌های بازاریابی تلفنی گسترده و شامل چندین روش است که بسیار مؤثر هستند.

بازاریابی تلفنی می‌تواند به طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها کمک کند تا به روش‌های مختلف به نتایج مطلوبی دست یابند. بدیهی ترین شکل‌ بازاریابی از طریق تماس تلفنی از سوی شرکت به مخاطبین B2C , B2B , B2G است تا بتوانند محصولات و خدمات خود را به بازار عرضه کنند ، اما خرید از راه دور نیز یک استراتژی مهم در فروش و تجارت است.

بررسی نیاز بازار یکی از استراتژی‌های بازاریابی تلفنی است که در آن بازاریاب‌ها با شرکت‌ها و یا مشتریان هدف تماس گرفته و بدون اینکه اقدام به فروش محصول کنند فقط اطلاعات و علایق مشتریان را جمع آوری می‌کنند تا سازمان بتواند برای میزان تولید و تعیین استراتژی‌های فروش برنامه ریزی کند و یا شرکت‌هایی که مایل به ایجاد رویدادی هستند که می‌خواهند یک جمعیت خاص را دعوت کنند نیز می‌توانند از طریق بازاریابی تلفنی برای دستیابی به شرکت کنندگان بالقوه استفاده کنند.

مرکز تماس

 به عنوان مثال ، شرکتی كه كنفرانس‌های آموزشی مداوم را برای دندانپزشكان برگزار می‌كند، می‌تواند از راه دور بازاریابی کند تا با تعداد زیادی از دندانپزشكان تماس گرفته شود تا آگاهی در مورد كنفرانس آینده را افزایش دهند و دندانپزشكان را به حضور در کنفرانس تشویق كند.

در تمامی بازاریابی‌های از راه دور نیز می‌توان از روش ورودی استفاده کرد، یعنی استفاده از انواع دیگر تبلیغات و شبکه‌ها برای ترغیب مشتریان برای برقراری اولین تماس و یا دریافت اطلاعات بیشتر یا حتی خرید.

به طور کلی انجام خدمات بازاریابی تلفنی برای محصولات و خدمات در قالب روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

  • بازاریابی تلفنی برای جذب مشتریان جدید (حقیقی و حقوقی) از بازار هدف مشخص شده
  • بازاریابی به‌منظور کشف نیازها و خواسته‏های جدید مشتریان با هدف تصرف بازار و پیشی گرفتن از رقباء
  • بازاریابی درخصوص طرح‏های ویژه، خدمات و محصولات جدید شرکت
  • برقراری تماس خروجی و ارتباط با مشتریان شرکت به منظور اطلاع‌رسانی‌های عمومی و خاص
  • برقراری تماس خروجی و ارتباط با مشتریان شرکت به منظور پایش و پاکسازی اطلاعات خام اولیه
  • تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی از مشترکین ویژه به منظور حفظ و ارائه خدمات ویژه به آن‌ها
  • همکاری در راه‌اندازی باشگاه مشتریان و ارائه خدمات مشخص به آن‌ها
  • همکاری در برگزاری مجامع، سمینارها و یا جشنواره‌های خاص شرکت
  • انجام طرح‏های نظرسنجی‏ به منظور کشف نیازها و خواسته‏های جدید مشتریان شرکت با هدف تصرف بازار