آکادمی سفیر در این مقاله قصد دارد تا در رابطه با دورکاری که این روزها مورد توجه اکثر شرکت‌ها قرار گرفته و به نوعی مورد نیاز بیشتر کسب و کارها می‌‌باشد، اطلاعاتی ارائه نماید. هر روزه در نظر گرفتن افرادی جهت انجام کار به صورت دورکاری،از اهمیت بیشتری برخوردار می‌گردد و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی شرایط بهتری برای ایجاد بستری مناسب برای افراد دورکار، فراهم می‌گردد.

دورکاری چطور انجام می شود؟

به جای مراجعه کارشناس به شرکت، از شرایط دورکاری استفاده کرده و از طریق تماس تلفنی، برنامه های گفتگوی آنلاین، تماس های ویدیویی و ایمیل با مدیر خود ارتباط برقرار می کند.

نکته: ممکن است کارشناس گاهی اوقات برای شرکت در جلسات حضوری و ارتباط با کارفرما به شرکت مراجعه نماید.

اگرچه، با وجود گزینه هایی برای داشتن کنفرانس از راه دور، ممکن است نیازی به مراجعه حضوری به دفتر شرکت نباشد.

دورکاریچه کسی دورکاری می کند؟

پاسخ کوتاه این است که در واقع، بسیاری از افراد دورکاری می کنند. بر اساس گزارشاتی، بین سال های 2005 تا 2017، تعداد افراد دورکار با 159 درصد رشد مواجه بوده است. دلایل افزایش نفرات مشخص است: فناوری، کار کردن از خانه را برای کارمندان اداری آسان تر کرده است. برای کارشناسانی که به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند، برقراری ارتباطات تقریبا بدون مشکل می باشد. برخی از کارمندان ممکن است به صورت تمام وقت دورکار باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است روزهایی از هفته را دورکاری کرده و روزهایی را به شرکت بروند.

مزایای دورکاری

مزایای زیادی برای دورکاری وجود دارد. از جمله اینکه دورکاری آزادی بیشتری در خصوص ساعات کاری و محل کار به کارمندان می دهد. همچنین دورکاری قابلیت و انعطاف پذیری بیشتری برای ایجاد تعادل بین کار و وظایف شخصی، مانند انتخاب دانشگاه و یا مراقبت از یک عضو بیمار خانواده را به کارشناس می دهد.

نکته: غالباً، کار کردن از خانه می تواند شما را فعال تر سازد زیرا، حواس پرتی های موجود در محل کار را ندارید.

کاهش زمان رفت و آمد نیز می تواند مفید باشد، خصوصاً برای کسانی که ساعت های طولانی برای رسیدن به محل کار خود در مسیر هستند. علاوه بر این، کاهش رفت و آمد را نوعی پس انداز نیز می توان در نظر گرفت.

برای کارفرمایان نیز مزایای بسیاری در خصوص دورکاری وجود دارد. اجازه دورکاری به کارشناسان، آن ها فعال تر می کند؛ که این امر به نفع شرکت می باشد. افراد دورکار نیز احتمالا اینگونه خوشحال تر هستند و احتمال ماندن آن ها در شرکت بیشتر می شود. دورکاری حتی در هزینه های شرکت نیز صرفه جویی می کند.

معایب دورکاری

با این حال، دورکاری می تواند به نوعی نادیده گرفته شدن باشد. شما باید انگیزه بسیار بالایی داشته باشید در غیر این صورت ممکن است به راحتی پریشان شوید. همچنین برای انجام دادن کار نیاز به یافتن مکانی پربازده و فعال مانند دفتری خانگی و یا کافی شاپ دارید.

همچنین برخی افراد به دلیل دور بودن از همکاران، دورکاری را نوعی انزوا می پندارند. استفاده مداوم از ملاقات هایی که از طریق تماس تصویری انجام می شود، می تواند به کاهش این تنهایی کمک نماید.

مهم: هنگام بررسی دورکاری، در نظر گرفتن میزان مثبت و منفی بودن این موارد بسیار مهم است.

مشاغلی که امکان دورکاری دارند

بسیاری از حرفه ها از جمله فروش، خدمات مشتری و بازاریابی دورکاری را ارائه می دهند. بسیاری از شرکت های فناوری (از جمله برنامه نویسی رایانه و نرم افزار) نیز می توانند از طریق دورکاری انجام گیرند. برخی از تخصص های پزشکی مانند تحلیل های سلامت و حتی برخی رادیولوژیست ها نیز دورکاری را آغاز کرده اند.

چگونگی داشتن دورکاری موفقیت آمیز

بسیاری از افراد دورکاری را به چالش می کشند. در اینجا به چند نکته در خصوص کمک به آسان تر شدن دورکاری اشاره می‏شود:

 • داشتن یک فضای کاری اختصاصی:

  ممکن است دریابید یک فضای همکاری نزدیک به شما می تواند مفید باشد. یا ممکن است تصمیم بگیرید اتاق خواب اضافی خود را به یک فضای کاری تبدیل کنید. به طور کلی، بهتر است از کار کردن روی تختخواب یا صندلی راحتی که از آن برای تماشای تلویزیون استفاده می کنید، خودداری نمایید (این امر می‏تواند برای روشن کردن تلویزیون و کار نکردن، شما را وسوسه کند). اگر ملاقاتهای ویدیویی زیادی دارید، مطمئن خواهید شد که محیط اطراف شما تا حدودی حرفه ای به نظر می رسد.

 • در نظر گرفتن زمان شروع و پایان کار:

  انعطاف پذیری یک مزیت واقعی برای دورکاری می باشد. به احتمال زیاد شما هنوز هم می خواهید ساختار خاصی برای دورکاری خود ایجاد نمایید. حتی اگر شما در ساعات کاری 9 تا 17 کار نمی‏کنید، اختصاص دادن زمانی برای کار کردن و ساعاتی برای کار نکردن مفید واقع می شود. در غیر این صورت، ممکن است فراموش کنید کامپیوتر خود را خاموش کرده و ساعاتی بیشتر از آنچه که باید، مشغول کار باشید.

 • در نظر گرفتن لباس خود:

  اگر قرارهای ملاقات ویدیویی زیادی دارید، بهترین کار، پوشیدن لباس های حرفه ای (مناسب) است. در این صورت، هنگام برگزاری یک جلسه غیرمنتظره احساس بدی نخواهید داشت. ضمن اینکه پوشیدن لباس مناسب، در ذهن شما “کار کردن” را بر خلاف “تماشای تلویزیون” تداعی خواهد کرد.

 • در جریان گذاشتن دوستان و خانواده تان:

  شما ممکن است به جای حضور در دفتر کار، در خانه باشید با این حال در حال کار کردن هستید. از اینکه خانواده و دوستان شما درک کرده اند که شما حتی اگر در خانه باشید برای مهمانی های غیر منتظره فرصت ندارید، اطمینان حاصل نمایید.

 • برقراری ارتباط با سرپرست خود:

  با توجه به اینکه سرپرست شما دیگر شما را پشت میزتان نمی بیند، به هر روش دیگری که می خواهید، به او اطمینان دهید که یک کارشناس مشغول و درگیر کار هستید. از طریق ایمیل و برنامه های گفتگوی آنلاین با او ارتباط برقرار کرده و وظایف تکمیل شده را به اشتراک بگذارید. از داشتن برنامه ای برای تک تک ملاقات ها با سرپرست خود برای بررسی کارهایی که تمام شده و کارهایی که در حال انجام آن ها هستید، اطمینان حاصل نمایید.

مطالب مشابه   تفاوت مرکز تماس و مرکز ارتباط

چرا دورکاری برای کارفرمایان مناسب است؟

 • پس انداز در تهیه فضای اداری
 • ابزارهای دورکاری رایگان
 • مزایای سلامت روانی و محیطی
 • کار کردن یک برنامه انعطاف پذیرتر

مزایای دورکاری برای مراکز تماس

دورکاری می تواند بسیار جذاب بوده و یک برنامه برنده باشد. کمترین تاثیر، زمانی خواهد بود که یک کارشناس بیمار باشد یا مسئله مراقبت از کودکان وجود داشته باشد. اما تا زمانی که اینترنت و یک دستگاه تلفن همراه یا لپ تاپ وجود داشته باشد، کار می تواند انجام شود. دورکاری نه تنها هزینه فضای فیزیکی کسب و کار را کاهش می دهد، بلکه می تواند برنامه ای انعطاف پذیرتر را برای کارشناسان مرکز تماس ایجاد نماید.

دورکاری در شرایط بد و نامساعد مفید بوده بنابراین کارشناسان برای حضور در شرکت نگرانی ندارند. همچنین بهترین کارشناسانی که می خواهند جابجایی مکانی داشته اما شغل خود را از دست ندهند، از این بابت نگران نمی شوند. شرکت ها نیز تحت تاثیر جابجایی کارشناسان قرار نمی گیرند و میزان حفظ و نگهداری از آن ها را افزایش می دهند.

95 درصد از شرکت هایی که دورکاری ارائه می دهند باعث شده اند کارشناسان به پیوستن به این شرکت ها تمایل داشته باشند. شرکت ها نباید لزوماً به یک طرح بسنده کنند، بلکه کارشناسانی که نیروهای خوبی بوده اما دارای برنامه ای پیچیده و خانواده هستند، ممکن است ارزش بررسی کردن (و ایجاد طرح هایی برای آن ها) را داشته باشند. علاوه بر این، کارشناسان می توانند از سراسر دنیا استخدام شده و همه مناطق زمانی را پوشش دهند.

با زندگی در دنیای تکنیکال، هیچ دلیلی مبنی بر عدم گسترش روند دورکاری وجود ندارد. افزایش بهره وری، حفظ و سهولت در برنامه ریزی مراکز تماس، تنها تعدادی از مزایای مراکز ارتباط با ایده دورکاری می باشد.

بدون تردید، سیاست های کارکردن از خانه و همه تغییرات اقتصادی رفتاری مدت ها قبل از همه گیری بیماری کرونا وجود داشته است. با این حال، اولین بار است که در مقیاس جهانی شاهد دورکاری (کار کردن از خانه) هستیم.